آواتار: روش واکنش‌های بحرانی آب بیشتر از نرخ فریم‌ها متفاوت است


  منتقدان فیلم زمینی به طور رسمی با آب و راه های آن آشنا هستند و در اولین بررسی ها برای Avatar: The Way of Water شروع به کار کردند. جای تعجب نیست که جنبه های فنی پروژه پرشور جیمز کامرون شگفت انگیز باقی بماند، به ویژه در ارائه آبزیان بیگانه و سکانس های اکشن با این حال، واکنش انتقادی به نرخ فریم متغیر کامرون… متفاوت است. سپس جنبه‌های داستان سرایی اساسی‌تر وجود دارد که در آن‌ها به نظر می‌رسد که دنباله آن نسبت به نسخه اصلی بهبود می‌یابد، حداقل برای برخی از منتقدان، که روی داستان نوجوانان ناوی و نهنگ‌های فضایی فوق‌هوشمند پاندورا سرمایه‌گذاری می‌کنند. برخی دیگر طرح را بیش از حد آشنا و دیالوگ را ساده می دانند. در زیر، منتقدانی که سه ساعت در آواتار: راه آب زندگی می‌کنند تا یک نهنگ از یک داستان را تعریف کنند.

برای شروع، تاثیرات کار باورنکردنی است. من هنوز کاملاً حول این حقیقت نپرداخته‌ام که هیچ‌کدام از این چیزها واقعاً وجود ندارند، که همه اینها یک محیط دیجیتالی است که با دقت رندر شده است. اما مهمتر از آن، کامرون توانایی انتقال شور و شوق شیرین خود را به مخاطب از دست نداده است. سخت است که خود را در میان آهنگ‌های روان و ملایم این دنیای زیردریایی که به‌خوبی خلق شده‌اند، از دست ندهیم، جایی که آبی که شخصیت‌ها را در بر می‌گیرد به تدریج تبدیل به استعاره‌ای از به هم پیوستگی همه موجودات زنده می‌شود.»  


«اما اگرچه از اینکه تصاویر The Way of Water مرا شگفت زده کرد تعجب نکردم، اما به طرز شگفت انگیزی روی عوارض عاطفی خانواده سالی سرمایه گذاری کردم (رشته های زیادی برای آواتار ۳ تایید شده آویزان مانده است). حفظ حس ریسک برای ادامه سری ضروری است، به خصوص اگر قصد دارد ورودی های جدید را با سرعت بیشتری عرضه کند. اما برای The Way of Water، انحطاط بیش از حد کافی است - برای سینماهایی که گرسنگی تماشای اصیل را ندارند، در نهایت، در اینجا یک غذای فوق‌العاده سه وعده از آن وجود دارد.  


از زمانی که گدار در «خداحافظ با زبان» در «خداحافظ زبان» با نوردهی مضاعف سه‌بعدی، چه شنا کردن با ماهی‌های بیگانه و چه برای معرفی چهارچشمی 300 فوتی، تجربه‌ای را تجربه کرد، تنها در سینماها به سینمای جاذبه‌ها بازگشته است. - تولکون نهنگ‌مانند بلند (که در طرح اصلی نقش دارد و در پاپیروس زیرنویس با هم ارتباط برقرار می‌کند)، این صحنه‌ها بیشتر با واقعیت مجازی یا رویاهای شفاف شباهت دارند تا هر CGI غلیظی که مجبور می‌شویم با هر فیلم ابرقهرمانی جدید ببلعیم. کامرون به ما اجازه می دهد تا هر فریم را جذب کنیم. اگر می‌توانیم عاشق این دنیا شویم و مجبور شویم برای نجات آن مبارزه کنیم، چرا نمی‌توانیم همین کار را با دنیای خودمان انجام دهیم؟»  


شاید کامرون دوباره با کار سام ریمی آشنا شده باشد. شاید او از همان فنجانی می‌نوشد که S.S. Rajamouli، که RRR وارداتی باشکوه و کاملا مضحک هند را ساخت. در The Way of Water، کامرون تمام راه را به ضرب و شتم جنون آمیز متمایل می کند و از یک تصویر ظالمانه به تصویر دیگر می شکند. اکت پایانی این فیلم نگرش آزادانه ای را نشان می دهد که او قبلاً هرگز در اکشن خود به طور کامل از آن استقبال نکرده بود - حتی اکشنی که به طرز شگفت انگیزی مشابه است، مانند سکانس کشتی غرق عظیم در تایتانیک. جیمز کامرون در این عرصه تخصص دارد، اما این بار به نظر می رسد که او بسیار سرگرم کننده تر است."  

«این فیلم فوق‌العاده سرگرم‌کننده، بازخوانی آواتار نیست، بلکه فیلمی است که در آن طرفداران می‌توانند عناصر موضوعی و حتی بصری فیلم‌های تایتانیک، بیگانگان، The Abyss و The Terminator را انتخاب کنند. گویی کامرون برای همیشه به پاندورا نقل مکان کرده است و هر چیزی را که برایش مهم است آورده است. (او همچنین به وضوح هرگز ترک نمی‌کند.) کامرون بینندگان را به این دنیای کاملاً تحقق یافته دعوت می‌کند، آن‌قدر تصاویر خیره‌کننده و صحنه‌های اکشن رندر شده فوق‌العاده که همه چیز محو می‌شود.»  


«یکی دیگر از ماجراجویی‌های اکشن و همهجانبه را ارائه دهید، اما این بار با پیامی ظریف‌تر. در حالی که آواتار با ارجاعات مکرر به معنویت و تعادل زندگی بر سر مخاطبانش کوبید، Way Of The Water اساساً درباره خانواده است (اگرچه یک صحنه دلخراش وجود دارد که موثرترین تبلیغ ضد شکار را ایجاد می کند). این یک راه قابل باور برای بازگرداندن شخصیت های فیلم اول پیدا می کند و طرح کلی را برای قسمت های بعدی تنظیم می کند. این یک داستان سرایی تیز و تیز است.»  


«دنیای زیردریایی این فیلم، در نوع خود، شخصیت اصلی و کل نکته آن است. حرکت از خشکی به موجودیت مبتنی بر دریا راهی است که یک فیلم جدید ساخته شد. اما دنیای دریا با کلیشه های زیادی تصور می شود. صادقانه بگویم، هیچ تصویر بصری جالبی وجود ندارد و کل آن بوی غیر شور یک مک بوک پرو دارد. پیدا کردن نمو واضح‌تر بود.» - پیتر برادشاو، گاردین


این که چقدر به سرنوشت یک دسته از آدم‌های آبی بزرگ اهمیت می‌دهید، بستگی به اشتهای شما برای یک داستان بقای علمی-تخیلی دارد که از وسترن‌های کلاسیک نشأت می‌گیرد و در عین حال خطر نسل‌کشی را افزایش می‌دهد. در هر صورت، این یک فیلم بزرگ است، حتی به یاد ماندنی، که بیش از سه ساعت وقت اکران و سرمایه گذاری عظیم مالی اش را توجیه می کند.» - دیوید رونی، هالیوود ریپورتر


«بهتر است در مورد برخی چیزها خیلی سخت فکر نکنید - برای مثال، حداقل یک باردار شدن بی عیب و نقص - و مانند یک مستند طولانی شبیه به یک مستند حیوانی بسیار ظالمانه، فقط از سایر موارد عبور کنید. و در حالی که جلوه‌های بصری در کل بسیار خارق‌العاده هستند، فیلم هر چند وقت یک‌بار شبیه یک بازی ویدیویی یا یک پارک تفریحی است که در مقایسه با قسمت‌های مجلل‌تر، به‌گونه‌ای بد به نظر می‌رسد.»  


«و در حالی که تیم وی اف‌ایکس کار قابل‌توجهی با شکوفایی احساسات در چهره‌های سبز و آبی آن‌ها انجام داده است، نوشته‌های ضعیف به طرز خفقان‌آوری کمی برای بازی کردن به این اجراها می‌دهد. افرادی مانند زوئی سالدانا، سیگورنی ویور، کیت وینسلت، و مصاحبه با بیلی باس، دزد صحنه خون آشام، در نقش های نازک کاغذی تلف می شوند، زنانی که یا در هیبت طبیعت زیبا هستند یا دندان هایشان را از اشک بیرون می آورند. اینها مردم نیستند، بلکه دختران پوستر هستند یا از سعادت یا درد. بنابراین سفرهای عاطفی آن‌ها پوچ به نظر می‌رسد، حتی زمانی که می‌توانیم دنیاهایشان را در حال از هم پاشیدن ببینیم.»


ادی فالکو در خستگی ناخوشایند پارس می‌کند، دانشمندی به‌طور تصادفی فاش می‌کند که کلید زندگی ابدی را در اختیار دارد، و پایانی قبل از تنظیم دنباله‌های بعدی به حمام‌های ارزان‌قیمت متوسل می‌شود. هر زمان که خود را در ضرب و شتم جنبشی از دست نمی دهد، راه آب پایان ناپذیر و پر از خودش است – و در نهایت، در بیشتر مواقع مشخص می شود. جیک در اولین صداپیشگی بسیار کاربردی خود می گوید: "خطرناک ترین چیز در مورد پاندورا این است که ممکن است بیش از حد او را دوست داشته باشید."


«آواتار: راه آب» به اندازه کافی ضرب‌های داستانی جدید را بررسی می‌کند و از طریق تنش، خطرات شخصیت‌هایش را افزایش می‌دهد تا ادامه روایت فیلم اول را توجیه کند. فیلم جذاب، لذت‌بخش و یکی از زیباترین فیلم‌های سال، The Way of the Water یک تجربه سینمایی متحول‌کننده است که از طریق داستان‌گویی بصری خود، حواس را جذب می‌کند و باعث می‌شود بازگشت به پاندورا ارزش انتظار را داشته باشد.»


اما ارزش گفتن این را دارد: وقتی دیگ سه بعدی جادوهای کامرون در حال جوشش است، نتیجه نهایی چیزی کمتر از ارتقای واقعیت نیست. در بهترین حالت، متوجه می‌شوید که از لبه‌های صفحه نمایش ناراحت می‌شوید، زیرا شما را از غرق شدن کامل در این دنیا باز می‌دارد...